See tkati on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "sh",
"2": "sla-pro",
"3": "*tъkati",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Proto-Slavic *tъkati",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "sh",
"2": "sla-pro",
"3": "*tъkati"
},
"expansion": "Inherited from Proto-Slavic *tъkati",
"name": "inh+"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Proto-Slavic *tъkati.",
"forms": [
{
"form": "tkȁti",
"tags": [
"canonical",
"imperfective"
]
},
{
"form": "тка̏ти",
"tags": [
"Cyrillic"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l-self",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tkati",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "tkȁjūći",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "tkȗći",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "tkánje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "tkam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tkaš",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tka",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkamo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "tkate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "tkaju",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkat ću",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"singular"
]
},
{
"form": "tkaću",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"singular"
]
},
{
"form": "tkat ćeš",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"singular"
]
},
{
"form": "tkaćeš",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"singular"
]
},
{
"form": "tkat će",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkaće",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkat ćemo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"plural"
]
},
{
"form": "tkaćemo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"plural"
]
},
{
"form": "tkat ćete",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"plural"
]
},
{
"form": "tkaćete",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"plural"
]
},
{
"form": "tkat ćē",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkaće",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "bȕdēm tkao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-ii",
"singular"
]
},
{
"form": "bȕdēš tkao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-ii",
"singular"
]
},
{
"form": "bȕdē tkao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-ii",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "bȕdēmo tkali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-ii",
"plural"
]
},
{
"form": "bȕdēte tkali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-ii",
"plural"
]
},
{
"form": "bȕdū tkali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-ii",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkao sam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tkao si",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tkao je",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkali smo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "tkali ste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "tkali su",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "bȉo sam tkao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "bȉo si tkao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "bȉo je tkao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "bíli smo tkali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "bíli ste tkali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "bíli su tkali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkah",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "tkaše",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "tkaše",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkasmo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "tkaste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "tkahu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkao bih",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"singular"
]
},
{
"form": "tkao bi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"singular"
]
},
{
"form": "tkao bi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkali bismo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural"
]
},
{
"form": "tkali biste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural"
]
},
{
"form": "tkali bi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "bȉo bih tkao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"singular"
]
},
{
"form": "bȉo bi tkao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"singular"
]
},
{
"form": "bȉo bi tkao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "bíli bismo tkali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural"
]
},
{
"form": "bíli biste tkali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural"
]
},
{
"form": "bíli bi tkali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "tkaj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkajmo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "tkajte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkao m",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkala f",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkalo n",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkali m",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkale f",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkala n",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkan m",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkana f",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkano n",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkani m",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkane f",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkana n",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tkȁti",
"2": "impf"
},
"expansion": "tkȁti impf (Cyrillic spelling тка̏ти)",
"name": "sh-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"tka",
"ti"
]
}
],
"lang": "Serbo-Croatian",
"lang_code": "sh",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "ìstkati"
},
{
"word": "pròtkati"
},
{
"word": "sàtkati"
},
{
"word": "ùtkati"
}
],
"glosses": [
"to weave"
],
"id": "en-tkati-sh-verb-JaKgizuj",
"links": [
[
"weave",
"weave"
]
],
"raw_glosses": [
"(ambitransitive) to weave"
],
"tags": [
"ambitransitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tkâti/"
}
],
"word": "tkati"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sl",
"2": "sla-pro",
"3": "*tъkati"
},
"expansion": "Proto-Slavic *tъkati",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Slavic *tъkati.",
"forms": [
{
"form": "tkáti",
"tags": [
"canonical",
"imperfective"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sl-infl-verb-manual\n",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tkáti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "tkȁt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "tkȁt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "tkānje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "tkọ̄č",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"converb",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "tkán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"converb",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "tkȁł",
"source": "conjugation",
"tags": [
"l-participle",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "tkȃla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"l-participle",
"singular"
]
},
{
"form": "tkálo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"converb",
"l-participle",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "tkála",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"l-participle",
"masculine"
]
},
{
"form": "tkáli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"feminine",
"l-participle"
]
},
{
"form": "tkáli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"converb",
"dual",
"l-participle",
"neuter"
]
},
{
"form": "tkáli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"l-participle",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "tkále",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"l-participle",
"plural"
]
},
{
"form": "tkála",
"source": "conjugation",
"tags": [
"converb",
"l-participle",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "tkȅm",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "tkȅš",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tkȉ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"neuter",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tkȅ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"neuter",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkéva",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"present"
]
},
{
"form": "tkȋva",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"imperative",
"neuter"
]
},
{
"form": "tkéta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "tkȋta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"imperative",
"neuter",
"second-person"
]
},
{
"form": "tkéta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"imperative",
"neuter",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkémo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "tkȋmo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "tkéte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "tkȋte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"neuter",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tkéjo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkọ́",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"neuter",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tkáti",
"2": "impf"
},
"expansion": "tkáti impf",
"name": "sl-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"tká",
"ti"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1_s_pres": "tkȅm",
"2_p_impr": "tkȋte",
"2_s_impr": "tkȉ",
"3_p_pres": "tkọ́",
"accent": "b",
"f_s_l-ptcp": "tkȃla",
"inf": "tkáti",
"m_s_l-ptcp": "tkȁł",
"n_s_l-ptcp": "tkálo",
"past_pasv_ptcp": "tkán",
"pres_actv_ptcp": "tkọ̄č",
"short_inf": "tkȁt",
"supine": "tkȁt",
"vnoun": "tkānje"
},
"name": "sl-infl-verb-manual"
}
],
"lang": "Slovene",
"lang_code": "sl",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Slovene entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "natkáti"
},
{
"word": "pretkáti"
},
{
"word": "raztkáti"
},
{
"word": "stkáti"
},
{
"word": "vtkáti"
},
{
"word": "zatkáti"
}
],
"glosses": [
"to weave"
],
"id": "en-tkati-sl-verb-JaKgizuj",
"links": [
[
"weave",
"weave"
]
],
"raw_glosses": [
"(ambitransitive) to weave"
],
"tags": [
"ambitransitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tkàːti/"
}
],
"word": "tkati"
}
{
"derived": [
{
"word": "ìstkati"
},
{
"word": "pròtkati"
},
{
"word": "sàtkati"
},
{
"word": "ùtkati"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "sh",
"2": "sla-pro",
"3": "*tъkati",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Proto-Slavic *tъkati",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "sh",
"2": "sla-pro",
"3": "*tъkati"
},
"expansion": "Inherited from Proto-Slavic *tъkati",
"name": "inh+"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Proto-Slavic *tъkati.",
"forms": [
{
"form": "tkȁti",
"tags": [
"canonical",
"imperfective"
]
},
{
"form": "тка̏ти",
"tags": [
"Cyrillic"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l-self",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tkati",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "tkȁjūći",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "tkȗći",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "tkánje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "tkam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tkaš",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tka",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkamo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "tkate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "tkaju",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkat ću",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"singular"
]
},
{
"form": "tkaću",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"singular"
]
},
{
"form": "tkat ćeš",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"singular"
]
},
{
"form": "tkaćeš",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"singular"
]
},
{
"form": "tkat će",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkaće",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkat ćemo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"plural"
]
},
{
"form": "tkaćemo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"plural"
]
},
{
"form": "tkat ćete",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"plural"
]
},
{
"form": "tkaćete",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"plural"
]
},
{
"form": "tkat ćē",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkaće",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "bȕdēm tkao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-ii",
"singular"
]
},
{
"form": "bȕdēš tkao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-ii",
"singular"
]
},
{
"form": "bȕdē tkao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-ii",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "bȕdēmo tkali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-ii",
"plural"
]
},
{
"form": "bȕdēte tkali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-ii",
"plural"
]
},
{
"form": "bȕdū tkali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"future-ii",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkao sam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tkao si",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tkao je",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkali smo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "tkali ste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "tkali su",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "bȉo sam tkao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "bȉo si tkao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "bȉo je tkao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "bíli smo tkali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "bíli ste tkali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "bíli su tkali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkah",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "tkaše",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "tkaše",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkasmo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "tkaste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "tkahu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkao bih",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"singular"
]
},
{
"form": "tkao bi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"singular"
]
},
{
"form": "tkao bi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkali bismo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural"
]
},
{
"form": "tkali biste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural"
]
},
{
"form": "tkali bi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "bȉo bih tkao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"singular"
]
},
{
"form": "bȉo bi tkao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"singular"
]
},
{
"form": "bȉo bi tkao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "bíli bismo tkali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural"
]
},
{
"form": "bíli biste tkali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural"
]
},
{
"form": "bíli bi tkali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "tkaj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkajmo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "tkajte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkao m",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkala f",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkalo n",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkali m",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkale f",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkala n",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkan m",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkana f",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkano n",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkani m",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkane f",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkana n",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tkȁti",
"2": "impf"
},
"expansion": "tkȁti impf (Cyrillic spelling тка̏ти)",
"name": "sh-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"tka",
"ti"
]
}
],
"lang": "Serbo-Croatian",
"lang_code": "sh",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
"Serbo-Croatian imperfective verbs",
"Serbo-Croatian intransitive verbs",
"Serbo-Croatian lemmas",
"Serbo-Croatian terms derived from Proto-Slavic",
"Serbo-Croatian terms inherited from Proto-Slavic",
"Serbo-Croatian terms with IPA pronunciation",
"Serbo-Croatian transitive verbs",
"Serbo-Croatian verbs"
],
"glosses": [
"to weave"
],
"links": [
[
"weave",
"weave"
]
],
"raw_glosses": [
"(ambitransitive) to weave"
],
"tags": [
"ambitransitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tkâti/"
}
],
"word": "tkati"
}
{
"derived": [
{
"word": "natkáti"
},
{
"word": "pretkáti"
},
{
"word": "raztkáti"
},
{
"word": "stkáti"
},
{
"word": "vtkáti"
},
{
"word": "zatkáti"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sl",
"2": "sla-pro",
"3": "*tъkati"
},
"expansion": "Proto-Slavic *tъkati",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Slavic *tъkati.",
"forms": [
{
"form": "tkáti",
"tags": [
"canonical",
"imperfective"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sl-infl-verb-manual\n",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tkáti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "tkȁt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "tkȁt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "tkānje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "tkọ̄č",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"converb",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "tkán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"converb",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "tkȁł",
"source": "conjugation",
"tags": [
"l-participle",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "tkȃla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"l-participle",
"singular"
]
},
{
"form": "tkálo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"converb",
"l-participle",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "tkála",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"l-participle",
"masculine"
]
},
{
"form": "tkáli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"feminine",
"l-participle"
]
},
{
"form": "tkáli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"converb",
"dual",
"l-participle",
"neuter"
]
},
{
"form": "tkáli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"l-participle",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "tkále",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"l-participle",
"plural"
]
},
{
"form": "tkála",
"source": "conjugation",
"tags": [
"converb",
"l-participle",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "tkȅm",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "tkȅš",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tkȉ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"neuter",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tkȅ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"neuter",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkéva",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"present"
]
},
{
"form": "tkȋva",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"imperative",
"neuter"
]
},
{
"form": "tkéta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "tkȋta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"imperative",
"neuter",
"second-person"
]
},
{
"form": "tkéta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dual",
"imperative",
"neuter",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkémo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "tkȋmo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "tkéte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "tkȋte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"neuter",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tkéjo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "tkọ́",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"neuter",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tkáti",
"2": "impf"
},
"expansion": "tkáti impf",
"name": "sl-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"tká",
"ti"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1_s_pres": "tkȅm",
"2_p_impr": "tkȋte",
"2_s_impr": "tkȉ",
"3_p_pres": "tkọ́",
"accent": "b",
"f_s_l-ptcp": "tkȃla",
"inf": "tkáti",
"m_s_l-ptcp": "tkȁł",
"n_s_l-ptcp": "tkálo",
"past_pasv_ptcp": "tkán",
"pres_actv_ptcp": "tkọ̄č",
"short_inf": "tkȁt",
"supine": "tkȁt",
"vnoun": "tkānje"
},
"name": "sl-infl-verb-manual"
}
],
"lang": "Slovene",
"lang_code": "sl",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Slovene 2-syllable words",
"Slovene entries with incorrect language header",
"Slovene imperfective verbs",
"Slovene intransitive verbs",
"Slovene lemmas",
"Slovene terms derived from Proto-Slavic",
"Slovene terms inherited from Proto-Slavic",
"Slovene terms with IPA pronunciation",
"Slovene transitive verbs",
"Slovene verbs"
],
"glosses": [
"to weave"
],
"links": [
[
"weave",
"weave"
]
],
"raw_glosses": [
"(ambitransitive) to weave"
],
"tags": [
"ambitransitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tkàːti/"
}
],
"word": "tkati"
}
Download raw JSONL data for tkati meaning in All languages combined (14.0kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'present verbal adverb'",
"path": [
"tkati"
],
"section": "Serbo-Croatian",
"subsection": "verb",
"title": "tkati",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'past verbal adverb'",
"path": [
"tkati"
],
"section": "Serbo-Croatian",
"subsection": "verb",
"title": "tkati",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'active past participle'",
"path": [
"tkati"
],
"section": "Serbo-Croatian",
"subsection": "verb",
"title": "tkati",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'passive past participle'",
"path": [
"tkati"
],
"section": "Serbo-Croatian",
"subsection": "verb",
"title": "tkati",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.